آموزش تعمیرات کامپیوتر خودرو

آموزش تعمیرات کامپیوتر خودرو

آموزش تعمیرات کامپیوتر خودرو

آموزش تعمیرات کامپیوتر خودرو : کامپیوتر ماشین یا همان ای سی یو (ECU) (Electronic Control Unit) یعنی واحد کنترل الکترونیک می باشد و یک میکرو کامپیوتر است که وظیفه کنترل خودرو های انژکتوری را بر عهده دارد، و فقط در خودروهای انژکتوری موجود می باشد.خودروهای انژکتوری بدلیل عملکرد بهتر و توانایی گذراندن استانداردهای آلودگی، بطور کامل در تمام دنیا جایگزین خودروهای کاربراتوری شده اند و مغز این سیستم ECU می باشد. ایسیو (کامپیوتر ماشین) شامل سنسور هایی هستند که به موتور متصل اند، که کار بررسی وضعیت و عملکرد خودرو را هر لحظه بر عهده دارند و با توجه به شرایط کنونی خروجی ها و دستور هایی را برای انژکتور، شمع و … اعمال می کند.

آموزش تعمیرات ای سی یو

بر اساس نوع ای سی یو ها تعداد سنسور ها متفاوتند، هرچه تعداد سنسور ها بیشتر باشد کامپیوتر ماشین توانایی بیشتری برای درک بهتر شرایط موتور را دارد و در نتیجه پاسخ های بهتری نیز برای عملکرد خوب خودرو به قسمت های لازم خروجی مانند انژکتورها، جرقه زنها و … می فرستد. حافظه های ECU یا همان کامپیوتر ماشین شامل دو نوع حافظه می باشد: حافظه موقت و حافظه دائم.

سنسورهایی که در اکثر ECU ها موجود است و شامل سنسورهای اصلی است عبارتند از:

 • سنسور دور یا RPM
 • سنسور فشار داخل مانیفولد یا MAP
 • سنسور موقعیت دریچه گاز یا TPS
 • سنسور دمای آب یا CTS
 • سنسور دمای هوا IAT
 • سنسور اکسیژن یا لامبدا
 • سنسور ضربه

آموزش تعمیرات ایسیو

کامپیوتر ماشین توانایی انجام این کارها را دارد:

 • بر عملکرد خودرو نظارت دارد و آن را برای راننده نمایش می دهد، مانند نمایش میزان مصرف سوخت متوسط،مصرف سوخت لحظه ای، نمایش میزان باد لاستیک، نمایش موقعیت باز و بسته بودن درب ها و تمامی هشدار هایی که برای راننده قابل مشاهده هستند.
 • عملکرد قسمتهای مختلف را برای بهینه کار کردن تنظیم می کند، مثل تنظیم مصرف سوخت خودرو و بهینه سازی برای کاهش میزان تولید آلاینده ها توسط خودرو.
 • با محاسبه کمست های خروجی بر اساس داده های ورودی عملکرد خودرو را کنترل می کند (مانند کنترل ترمز به وسیله سیستم ضد قفل ترمز) در بیشتر واحد های کنترل الکترونیکی سه کارکرد نظارت ، تنظیم و کنترل همزمان وجود دارند.

اما برای حفاظت از ECU نباید یک سری کارها را انجام داد زیرا باعث خرابی ECU شده و باید هزینه بسیاری برای خرید آن صرف کنید:

آموزش تعمیرات کامپیوتر خودرو

۱ – جدا کردن کابل باطری زمانی که خودرو روشن است.
 اگر کابل باطری در هنگام روشن بودن خودرو باز شود، برق خودرو دچار نوسان می شود و می‌تواند بر روی بخش های حساس خودرو (کلیه کنترل یونیت‌های الکترونیکی) تاثیر بدی داشته باشد. حداکثر قدرت تحمل نوسان ولتاژی ای سی یو به طور استاندارد ۱۶ ولت است. وقتی که خودرو روشن است کابل باطری را جدا کنیم به طور حتم ریسک سوختن ECU وجود دارد! و به دلیل گران بودن این قطعه این کار یعنی جدا کردن کابل باطری در هنگام روشن بودن خودرو اشتباه بزرگی است.
۲- اتصال وایر شمع برای چک کردن جرقه زدن
وقتی سر شمع‌ها را می‌کشید و می خواهید برقی را که به سر شمع ها فرستاده می شود را امتحان کنید توسط وایر مربوطه به بدنه جرقه ایجاد می‌کنید، در این بین ممکن است که مقدار جریان نابهنگام غیر قابل کنترلی را در ثانویه کویل ایجاد کنید. برق ثانویه کویل با برق سیم پیچ اولیه آن دارای تاثیر متقابل هستند.

آموزش تعمیرات ECU

سیم پیچ اولیه کویل نیز برق خود را مستقیمآ از ECU می‌گیرد. این کار ممکن است منجر به ایجاد نوسان های برق در شبکه برق خودرو و آسیب رسیدن به قسمت‌های حساس به‌ خصوص کامپیوتر ماشین شود. اگر قصد چک کردن برق سر شمع‌ها دارید از یک شمع فیلرگیری شده یدک استفاده کنید تا میزان جریان دهی ثانویه کویل تحت کنترل باشد.
۳ –  رطوبت دیدن  ECU
رطوبت دیدن آنها موجب اتصال کوتاه خارجی شده و ممکن است به احتمال زیاد به ECU آسیب برسد.
۴ – لمس کردن پین های ECU
یکی از مواردی که اغلب با آن ناآشنا بوده و یا مورد غفلت قرار می‌گیرد دست زدن به پین‌های ECU است که به دلیل ریسک الکتریسیته ساکن بدن می‌تواند موجب آسیب زدن‌های جدی به آن شود. الکتریسیته ساکن بدن انسان گاهی اوقات می‌تواند تا هزارها ولت بالا برود.

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی در امر کامپیوتر و حضور آن در همه سطوح زنگی بشر مانند پزشکی,سرگزمی,تحصیل,رانندگی و … نیاز به متخصصین برای مدیریت و رسیدگی به این سیستم ها و کنترل آنها هر روز بیشتر احساس می شود .

آموزش تعمیر ای سی یو ماشین

البته خب  این وسایل هر چقدر پیشرفته شوند گاهی با بروز مشکلات و خرابی هایی در  آنها مواجه می شویم. به عنوان مثال با ورود تکنولوژی به سیستم خودروها و مجهز کردن ماشینها به کامپیوتر یا همان ECU مطمئنا برای از بین بردن مشکلات احتمالی این سیستم هوشمند و عظیم نیاز به افرادی که آشنایی کامل با تعمیر ecu  دارند به شدت حس می شود. اما چون سرعت پیشرفت در دنیای تلکنولوژی بسیار بالا بوده به تبع آن سوء استفاده کننده از آنها نیز زیاد بوده و نمی شود به هرکسی اعتماد کرد. یکی از مشاغل پر درآمد و پر سود در بازار مشاغل  حرفه ای  و تخصصی  تعمیر آی سی یو های خودروهای داخلی و خارجی می باشد. از این رو انستیتو انفورماتیک تعمیرکار به برگزاری دوره های آموزش تعمیر کامپیوتر خودرو به صورت کاملا کاربردی و تخصصی با تجهیزات به روز و تخصصی زیر نظر اساتید متخصص پرداخته است:

آموزش تعمیرات کامپیوتر خودرو

برخی از سرفصلهای دروسی که در دوره آموزش تعمیرات ایسیو تدریس می شود:

 • آموزش الکترونیک و آشنایی با قطعات الکترونیکی رو بردهای الکترونیکی همه ECU های موجود در بازار
 • آشنایی با ابزارهای اولیه تعمیرات ECU ها و تجهیزاتی که برای آن نیاز است
 • آشنایی با نحوه عیب یابی و رفع و تعمیر قطعات الکترونیکی
 • آشنایی با همه مدل های ECU
 • آشنایی با انواع سیستم های موتوری و نحوه کارکرد ECU با خودروها
 • آشنایی با سیستم سنسورها
 • آشنایی با انواع پروگرامر در بازار و نحوه کار با آنها
 • پروگرام کردن ECU ها و نحوه صحیح برداشتن و جا زدن مجدد آن ها بر روی بردها
 • نقشه خوانی مدل های مختلف ECUها
 • آموزش تعمیرات بدون نیاز به نقشه
 • آشنایی با سیستم فیوزبندی
 • ترمیم و شناخت انواع ic (آی سی) شکسته و سوخته در ECU
 • آموزش آشنایی با سیستم های ایموبلایزر خودروهای مختلف

و شمار بسیاری از آموزش هایی که در این دوره ها نیاز است که یک متخصص از آنها مطلع باشد.

شما عزیزان می توانید برای اطلاعات بیشتر و شرکت در این دوره ها با شماره های زیر تماس بگیرید.

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۹۰۴۲۰۲

آدرس »تهران-میدان انقلاب-کارگرشمالی-خ نصرت-نرسیده به جمالزاده-پلاک۹۸-واحد۳
۰۲۱۶۶۹۲۲۳۷۹—–۰۲۱۶۶۹۳۵۹۲۱

مشخصات فردی
وضعیت تحصیلات
اطلاعات تماس
دوره آموزشی

[recaptcha theme:dark]